Volume 11

Page 3713

Previous Go to page Next

Translate this page using Google Translate

ב-1952 נשא לאשה בירושלים את מרים בת הרב החוקר והלמדן המפורסם ר' חיים יהושע קוסובסקי מחבר הקונקורדנציות למשנה ולתלמוד. (ראה כרך ב', עמוד 830).

ב-1952 יצא עם רעיתו לשליחות תרבותית בתור מורה ומארגן של מוסדות חנוכיים יהודיים בקנדה. שם כיהן כמורה בבתי ספר תיכוניים, כמפקח ארצי על בתי הספר העבריים מטעם קרן התרבות וכמנהל מדרשות קיץ למורים.

כיום - מנהל "בית המדרש למורים בקנדה" אשר במונטריאל, (מטעם הקונגרס היהודי בקנדה) ומרצה לתנ"ך ולעברית במכללת "סיר ג'ורג' ויליאמם אוניברסיטה".

כתבים מקובצים : "תכנית למודים ושעורים לדוגמא" (הוצאת קרן התרבות - 1958), ב"חצרות ירושלים" (הוצאת "מס" - 1958).

קובץ ספוריו "בחצרות ירושלים" נתקבל בהערכה חיובית נלהבת מצד הבקורת וצבור הקוראים העברי בארץ ובאמריקה.

הספר זכה בפרס הספרותי הידוע ביהדות אמריקה על שם לואי למד . שתי מסיבות סופרים ומורים ועסקנים נערכו לרגל הופעת הספר אחת במונטריאל ואחת בניויורק.

בשנת 1960 הוזמן למדרשה בניו-יורק.

צאצאיו: ערן, לילך.

אפרים אילין

נולד בחרקוב (רוסיה) בשנת תרע"ב (20.2.1912).

לאביו יוסף אילין ולאמו אסתר לבית קוניקוב. קיבל חנוך מסורתי.

בשנת 1920 עלה לארץ ולמד בגימנסיה הרצליה בתל-אביב, ואח"כ בבי"ס מסחרי בלידז.

בשנים 1932-35 עסק בעסקי פרי הדר. באותה תקופה היה מנהל כללי של "קולוניזישן אנד סטלמנט".

בשנת תרצ"ד (1934) נשא לאשה את צפורה בת מאיר אנטין (ראה כרך ח', עמוד 3070).

בשנות 1946-49 מנהל חברת "פלבריק".

בשנת 1950 הניח את היסוד לתעשיה אוטומטיבית בישראל. במשך 10 שנים יצרה התעשיה יותר מ-27 אלף כלי רכב. למעלה מ-17 אלף מהם נמכרו לעשרות ארצות בעולם תמורת ארבעים מיליוני דולרים. התעשיה הוסיפה מיליוני כוחות סוס לאפשרויות התנועה הפרטית, המסחרית, החקלאית והבטחונית בישראל. במשך השנים הללו הקימו מפעלי עזר רבים. חנכו כבישה ופתחו ביצור מכונות, כלים ומבלטים באשקלון. נתנו תנופה לעשרות מפעלים של ספקי משנה. קידמו תעשית חלקי החילוף בארץ ואימנו וחנכו צוות פועלים ומהנדסים בן מאות רבות, המסוגל כיום לייצר את המשופרת שבמכוניות, וכל זה בעזרת השותפים האמריקאים חברת "ויליס מוטורז אינקורפורייטד" הקשורה עב קונצרן תעשייתי רב ממדים של חברת חברת "קייזר תעשיות בע"מ". חתמו עם שותף זה על הסכם שותפות מורחב לגבי ייצור ויצוא מלאים ומקיפים של רכב העבודה למינהו בישראל - כולל כל דגמי הג'יפ, סטיישן וואגון, טנדרים ומכוניות מסחריות.

אחרי שחברת "רנו" הצרפתית נכנעה לחרם הערבי נשאר אצלם חלל ריק מבחינת ייצור רכב נוסעים פרטי, הצליחו לחתום על הסכם מתאים לזמן ארוך עם חברה אמריקאית, חברת "סטודיבקר-פאקארד", ליצור רכבה, לשווק המקומי וליצוא גם יחד, אם המכונית "לארק" וכן את משאיות "סטודיבקר" בתנאים נוחים.

יו"ר מועצת המנהלים והמנהל הכללי של חברת "קייזר-פרייזר" בע"מ בארץ, קייזר אילין תעשיות בע"מ אשקלון, זחל בע"מ רמת-גן וחברות בת.

תעשיין.

בניו : ארנון, רם.

ד"ר אברהם מטמון

נולד ביפו, כ' תשרי תרס"א (13.10.1900).

לאביו ד"ר יהודה ליב מטמון-כהן, מיסד הגימנסיה הרצליה (ראה כרך א', עמוד 468) ולאמו פניה בת פסח ברומר (ראה כרך ב', עמוד 689).

אחרי 12 שנות לימוד במכינה ובגימנסיה הרצליה התחיל ב-1919 ללמוד רפואה באוניברסיטאות פריס, לוצאן, ג'נבה, ברלין ווינה. בינתים פעל ב1920 כעתונאי ארצישראלי ראשון ליד חבר הלאומים בעת לימודיו בג'נבה ב-1923 הפסיק את לימודיו ועבד שנים אחדות במצרים, בין השאר במחלקה הממשלתית לתברואה צבורית במלחמה במגפות (בעיקר בבילהרציה). בסוף 1928 חזר ללימודיו, ובהיותו ב-1930 בגרמניה לרגל עבודת המחקר עבד ליד התערוכה ההיגיינית בדרזדן. גמר את לימודיו באוניברסיטת ברן (שווייץ) ב-1930, ובראשית 1931 הוסמך שם לד"ר לרפואה. (הדיסרטציה שלו על "כמות הוויטמינים בפירות ההדר של ארץ-ישראל" היתה העבודה הראשונה בספרות המדעית על נושא זה).

ב-1931 התמחה בברלין במכון לרפואה בחיי המין

APA citation

Tidhar, D. (1961). Entsiklopedyah le-halutse ha-yishuv u-vonav (Vol. 11, p. 3713). Retrieved from https://www.tidhar.tourolib.org/tidhar/view/11/3713