Volume 10

Page 3511

Previous Go to page Next

Translate this page using Google Translate

עזרא הררי (בלו מברג)

נולד בשנת תרנ"ד (1894) בדווינסק (דינאבורג), רוסיהלאטביה.

לאביו ר' יונה דב בלומברג (ראה כרך ג', עמוד 1205) ולאמו מרים בת עקיבא גורדון ממיאדל.

למד ב"חדר מתוקן" (עברית בעברית) ותנ"ך למד מפי המורה הנודע לתנ"ך ר' אברהם זליג קלמנזון, שהיה מחנך לאומי נלהב ומצליח (היה מורשה "הועד האודיסאי" וציר לועידת קאטוביץ, נפטר בירושלים).

אחרי שהאב יא לארץ לחתונת הבן הגדול ד"ר חיים הררי והודיע במכתב שלא יחזור לגולה, עלתה האם עם עזרא ב-1906. כשגדל הנער עבד בחקלאות בפתח-תקוה וברחובות, בצילום אצל סוסקין בתל-אביב. גילה נטיה לתיאטרון והיה חבר להקת "חובבי הבמה העברית", וכן היה חבר "הפועל הצעיר".

ב-1912 יצא לרוסיה לבקר את אחיו ד"ר מנחם הררי (כעת רופא-שינים בתל-אביב) ובחסות "חובבי שפת עבר" בפטרבורג הציג עם חובבים מחזה בעברית. כשהגיע השמועה על כך לאזני נחום צמח , הזמין אותו לביאליסטוק לעזור לו בארגון הלהקה העברית "הבימה", ללמד עברית לשחקנים וכו'. עם להקה זו השתתף בהצגת "היהודי הנודד הנצחי" לפני קהל באי הקונגרס הציוני ה-11 בוינה, ואח"כ השתתף עם יהושע ברטונוב בהצגת מחזה זה בוילנה, ביאליסטוק ועוד ערים ברוסיה.

ב-1914 חזר לארץ ויסד בתל-אביב את להקת "חובבי הבמה העממית" והשתתף בהכנות ובמישחק בהצגותיה ממיטב יצירות הדרמטורגיה האידית של יעקב גורדין ועוד.

בראשית מלחמת העולם הראשונה גורש למצרים, כיתר נתיני רוסיה וב-1915 הגיע לארה"ב והיה מורה לעברית ומארגן ובמאי ללהקות חובבים להצגות בעברית, ומשלא נמצא קהל מספיק לכך עבר לעיסוק זה באידית. היה ממארגניו ומראשוני מתנדביו של הגדוד העברי האמריקאי (הגדוד ה-39 של קלעי המלך), ואחרי שגמר את שרותו בארץ יצא שוב לאמריקה ב-1919.

נשא לאשה את דינה בת אברהם כץ , שהכירה במצרים בעת הגיעו שמה ב-1915 בגירוש מהארץ. עסק כל השנים בהוראה עברית ובשחקנות מקצועית באידית בלהקות של מוריס שווארץ בניו-יורק וסמיואל גולדברג בפילאדלפיה, וכן כתב בעתונים היהודיים בארה"ב, קנדה. מכסיקו וכו'.

ב-1950 הוזמן להורות עברית בבית-הספר הלאומי הגדול במכסיקו סיטי. שם עוסק הוא גם בתפקיד במאי במחלקה לתיאטרון שליד מרכז-הספורט היהודי. הציג בהצלחה מחזות טובים באידית וב-1957 תירגם מאנגלית והציג באידית את "יומנה של אנה פראנק", ומפעלו זה צוין למופת מדרבן, מבחינה אמנותית ולאומית כאחת, בעתונות היהודית באמריקה. בעלת התפקיד הראשי הוזמנה אחר-כך למלא תפקיד זה, בתוך להקה מקצועית. בהצגת המחזה בספרדית בסיוע הועד המרכזי ליהודי מכסיקו, וחניכתו זו עמדה בהצלחה רבה במבחן לעיני הקהל ובקורת-התיאטרון הספרדי הכללי.

בנו: כרמי (ראש המחלקה לפסיכולוגיה קלינית של בתי המשפט לנוער בניו-יורק).

אמה (נחמה) שייבר

נולדה באדר תרס"ה (1905) בזאפורז'יה שבאוקראינה.

לאביה יעקב לאזארוב ולאמה ציפה-הניה בת אפרים אהרן ועלינסקי. בילדותה יצאה עם הוריה לארה"ב, שמרה על זיקתה הנפשית לעם היהודי ולתרבותז המסורתית. השפה האידית שגורה בפיה ויודעת גם עברית. רכשה השכלה כללית בבתי-ספר שונים בארה"ב. למדה מוסיקה (זמרה קולית בעיקר) בקונסרבטוריון בדטרויט, בג'וליארד סקול בניו-יורק, ועוד. מופיעה באופרות בתפקידים ראשיים וכובשת את הקהל בסופראנו שלה ובתרבות מוסיקלית עמוק. מתוך חיבה רבה נמשכת היא גם לשיר האידי והעברי, לוקחת לבבות בהופעתה על במות שונות-בתפוצות הגולה ובארץ-ישראל לטובת מפעלי צדקה שונים.

APA citation

Tidhar, D. (1959). Entsiklopedyah le-halutse ha-yishuv u-vonav (Vol. 10, p. 3511). Retrieved from https://www.tidhar.tourolib.org/tidhar/view/10/3511